Niech się święci 1 maja!

Dzień 1 maja od 65 lat jest w Polsce świętem państwowym. Zostało ustanowione Ustawa z dnia 26 kwietnia 1950 r. o ustanowieniu dnia 1 maja świętem państwowym
Dz.U. 1950 nr 19 poz. 157
w hołdzie wszystkim tym, którzy swoją pracą tworzyli wielkość Naszej Ojczyzny, wspierali jej rozwój i budowali przyszłość dla następnych pokoleń, dla podkreślenia wartości pracy ludzkiej - rozumianej jako moralny obowiązek człowieka, ale też jako doskonalenie świata nas otaczającego - dokonującej się poprzez wszechstronny rozwój osoby ludzkiej, w trosce o zachowanie godności pracy ludzkiej i wiążącej się z tym wolności i mądrości.

Niektórym kojarzy się wyłącznie z PRL (i może jeszcze z ZSRR), jednak jego historia jest znacznie dłuższa, a geneza jak najbardziej zachodnia. Sięga roku 1889, kiedy to II Międzynarodówka postanowiła upamiętnić tragiczne wydarzenia z pierwszych dni maja 1886 roku na Haymarket w Chicago.

W naszym kraju Święto Pracy było obchodzone od roku 1890. W różnych formach, stosownie do okoliczności, potrzeb i możliwości.

Dzisiaj stało się właściwie już tylko jednym z wypranych z treści dni wolnych od pracy, co jest miarą upadku polskiej lewicy oraz miażdżącej dominacji idiologicznej kapitału nad pracą.

Miejmy nadzieję, że nie na zawsze i z tą myślą przypomnijmy Czerwony Sztandar - starą proletariacką pieśń bojową oraz hymn polskiej Partii Socjalistycznej śpiewany przez Chór Rewolucyjny z Krakowa:

 

 

Designed by Web Design Sinci Powered by Warp Theme Framework