Czas na zmiany

Kiedy półtora roku temu zabierałem się do pracy nad wojcieszyce.info, miałem zamiar zrobić typową stronę prezentacyjną. Trochę tekstów o historii i współczesności, parę zdjęć, lokalizacja na mapie, księga gości – i to właściwie miało być wszystko. Do tak zaplanowanej zawartości dopasowałem layout (czyli cechy charakterystyczne wyglądu: kolorystykę, elementy dekoracyjne oraz ich rozmieszczenie, krój czcionki, powtarzające się na wszystkich stronach). Znalazłem odpowiedni szablon i go zaadoptowałem, z innego wziąłem grafikę, która stała się podstawą do opracowania nagłówka.

Wszystko byłoby OK, gdyby nie to, że z czasem strona znacznie rozrosła się pod względem zawartości i została wyposażona w wiele dodatkowych funkcji. Zamiast pozostać kameralną witryną miejscowości, zaczęła nabierać cech portalu. A w konsekwencji dusić się w zbyt wąskich ramach, skrojonych z myślą o zupełnie innej zawartości.

No i są jeszcze względy estetyczne. Po mojemu istniejąca strona brzydka nie jest, ale zaczyna sprawiać wrażenie trochę przykurzonej, a jej wygląd coraz mocniej odbiega od aktualnie preferowanego stylu.

  • 0101
  • 0202

Simple Image Gallery Extended

Zatem przyszedł czas zmienić layout. Postanowiłem oprzeć go na jednym z szablonów Globbers, które od dawna mi się podobają, bo są nie tylko estetyczne, ale i niebanalne. Oczywiście muszę go odpowiednio przerobić, m.in. poprawić typografię, zmienić ustawienia wcześniej zastosowanych pluginów i modułów. Zajmie to kilka dni i będzie to czas na podjecie ostateczne decyzji, czy przyjmujemy nowy wygląd, czy zostajemy przy starym. A może poszukamy innego rozwiązania?

Zastanawiam się też, czy nie warto przy okazji dokonać zmian dotyczących zawartości. Forum najwyraźniej się nie przyjęło, więc czy jest sens je utrzymywać? Czy w ogóle potrzebny jest panel logowania, a jeśli tak, to czy nie zlikwidować możliwość samodzielnego rejestrowania się, z której korzysta więcej kandydatów na spamerów, niż autentycznych użytkowników?

Nie chciałbym decyzji podejmować sam, więc proszę o opinie i podpowiedzi, zarówno w formie komentarzy pod tym tekstem, jak i głosowanie w ankiecie. Proszę też o cierpliwość i wyrozumiałość, bo prace adaptacyjne będę prowadził „na otwartym sercu”, czyli działającej stronie i mogą dziać się z nią różne dziwne rzeczy.

Aktualizacja

Jest niedziela 23.11.2011 godz. 1315. Prace nad zmianą layout dobiegają końca. Polegały one głównie na dopracowaniu szablonu oraz dostosowaniu do niego ustawień używanych komponentów, wtyczek i modułów. Jeszcze parę rzeczy trzeba będzie poprawić, ale to już będą szczególiki.

Jeśli idzie o ocenę efektu - zdania wyrażone w ankiecie są podzielone, z lekką przewagą na "tak". Ja sam mam uczucia dość mieszane, ale sądzę, że jest to w sporej mierze sprawa przyzwyczajenia. Tyle razy widziałem pierwotną wersję strony, że trudno przyzwyczaić się do nowej. A najbardziej żal tego lewitującego traktorka... Zresztą nie tylko mnie, bo wspomniał o nim kolega, którego poprosiłem o opinię.

Proponuje odczekać jeszcze kilka dni, oswoić się z nowym wyglądem i podjąć ostateczną decyzję. Bardzo proszę o wyrażenie swego zdania w komentarzach. A także a ankiecie, którą z myślą o tych, co mogą zmienić zdanie, ustawiłem w taki sposób, żeby było można zagłosować ponownie po 24 godzinach.

Aktualizacja 2: zostajemy przy nowym!

Sobota, 29 października 2011. Minął tydzień, odkąd strona przybrała nowy wygląd. Nie wszystkim on się podoba, ale większości biorących udział w ankiecie jednak tak. Komentarze są nieliczne, ale pozytywne. Ja sam tez przyzwyczaiłem się do obecnego layout, więc chyba wypada go zachować.

wynajem świetlicy 1
Designed by Web Design Sinci Powered by Warp Theme Framework