Łamigłowki wojcieszyckie

Ulica Wojcieszycka w Gorzowie?

Dzisiaj w Gorzowie Wlkp. żadna z ulic nie nosi nazwy pochodzącej od naszej wsi.

Ale jak z tym było w przeszłości?

Czy kiedykolwiek istniała w Gorzowie Wlkp. ulica Wojcieszycka?

Jeżeli tak, to gdzie ona się znajdowała i jak nazywa się obecnie?

Odpowiedzi proszę, jak zwykle, wpisywać w komentarzach.

Dzisiaj w Gorzowie Wlkp. żadna z ulic nie nosi nazwy pochodzącej od naszej wsi.

Ale jak z tym było w przeszłości?

Czy kiedykolwiek istniała w Gorzowie Wlkp. ulica Wojcieszycka?

Jeżeli tak, to gdzie ona się znajdowała i jak nazywa się obecnie?

Odpowiedzi proszę, jak zwykle, wpisywać w komentarzach.

Rozwiązanie

Niestety, podczas migracji strony z Joomla! 1.5 do Joomla! 3.6, nie udało się zachować komentarzy użytkowników strony, a zatem ich odpowiedzi na powyższe pytanie.

Brawo kanasta2! W pytaniu rzeczywiście chodziło o Wormsfelder Straße, ulicę istniejącą w przedwojennym Landsbergu aż do 1945 roku. Za czasów polskich nadano jej nazwę Wyzwoleńców, potem przemianowano na Manifestu Lipcowego, a w końcu na Piłsudskiego.

Trochę wstyd się przyznać, że o jej istnieniu dowiedziałem się dopiero niedawno przeglądając "Encyklopedię Gorzowa" Jerzego Zysnarskiego, a potwierdzenie tej informacji znalazłem w internetowej książce adresowej Landsberga. Szkoda, bo gdybyśmy mieli tę wiedzę wcześniej, można by powalczyć o powrót do starej nazwy (a właściwie jej przekalkowanie na polski) w czasie, kiedy na początku lat 90 zmieniano nazwę ulicy. A tak chyba już przepadło, bo Marszałka trudno byłoby ruszyć...

Obecnie jest to ważna arteria komunikacyjna. Ale za czasów niemieckich, a także już za polskich gdzieś do lat 60, była to prawie niezabudowana, ale za to obsadzona drzewami droga gruntowa, prowadząca od dzisiejszej ul. Walczaka w Landbergu / Gorzowie w stronę Wormsfelde / Wojcieszyc i kończąca się na skrzyżowaniu ulic Polnej i Wspólnej. Dla zilustrowania jej przebiegu pozwoliłem sobie użyć niemieckiej mapy sztabowej z 1939 roku (musiałem skleić dwa arkusze, co zresztą widać, gdyż jeden miał białe, drugi zielonkawe tło).

O tym, jak ulica Wyzwoleńców / Wormsfelder Str. wyglądała w pierwszych latach powojennych, dają pojęcie trzy zdjęcia Kurta Mazura, które są opublikowane na www.gorzow24.pl oraz www.gorzow-landsberg.pl

  • 0101
  • 0202
  • 0303
  • 03a03a
  • 0404
  • 0505
  • 0606

Simple Image Gallery Extended

Designed by Web Design Sinci Powered by Warp Theme Framework