Kto widział takie monety?

Już w średniowieczu niektóre miasta posiadały przywilej menniczy. W XIX i XX wieku, w związku z kryzysami finansowymi, np. po I Wojnie Światowej, a także w latach 1929–1933, w niektórych krajach był wprowadzany do obiegu tzw. pieniądz lokalny. Zwykle miał on postać banknotów, ale zdarzały się też i monety. Emitentami były najczęściej magistraty. Ale nie tylko...

Przyznam się, że aż do tej pory nie miałem pojęcia, że również w Wormsfelde (dzisiejszych Wojcieszycach) w okresie międzywojennym były w obiegu lokalne monety. Pracując nad dotyczącym naszej wsi hasłem w Wikipedii, starałem się dotrzeć do wszystkich dostępnych źródeł, ale nigdzie nie znalazłem takiej informacji.

Dopiero dzisiaj odwiedził mnie miłośnik numizmatyki, p. Grzegorz Bejcar i pokazał dwie monety, których fotografie znajdziecie poniżej.  Są one wybite w miedzi i mosiądzu, mają wielkość zbliżoną do dzisiejszej złotówki. Posiadają widoczne wytłoczenia tylko po jednej stronie. Na jednej z monet jest napis Dom. W., co zapewne stanowi skrót od Domain Wormsfelde i może wskazywać, że była emitowana przez dzierżawcę tutejszego majątku ziemskiego.

Podobno takie monety były znajdowane po wojnie. Jeżeli coś o tym wiecie, a zwłaszcza jeśli posiadacie egzemplarze tych pieniędzy, dajcie znać, a wówczas postaram się zainteresować sprawą osoby interesujące się historią regionu.

ak

  • 0101
  • 0202

Simple Image Gallery Extended

 

Designed by Web Design Sinci Powered by Warp Theme Framework