Wojcieszyce w Wikipedii

Różne opinie krążą na temat Wikipedii, ale przy wszystkich swoich wadach i słabościach, jest ona dla wielu ludzi jednym z głównych źródeł informacji o świecie. A już na pewno dla tych, którzy szukają jej w internecie, bo starczy wpisać w wyszukiwarkę jakieś słowo, a prawie na pewno na jednym z czołowych miejsc pojawi się w wynikach odnośnik do odpowiedniego hasła w Wikipedii. Oczywiście jeśli ono tam jest, ale szanse są duże, bowiem polska wersja Wiki zawiera grubo ponad milion artykułów i należy do jednej z największych na świecie.

  • stare_haslo_wikistare_haslo_wiki

Niestety, hasło dotyczące naszej wsi jest bardzo niepełne i niezbyt wiele można z niego się dowiedzieć. Dlatego od dość dawna przymierzałem się do jego rozbudowy, gromadziłem materiały w postaci publikacji o naszej wsi (których nie ma zbyt wiele) oraz statystyk. Ale do konkretnej pracy się nie brałem mając świadomość, że nie jest ona prosta ani łatwa. Ale w końcu się zawziąłem i przysiadłem fałdów...

Dość szybko okazało się, że jeśli będę chciał wyczerpać temat, hasło stanie się bardzo duże objętościowo. W takich przypadkach i w Wikipedii, i w innych encyklopediach, należy tworzyć hasła szczegółowe oraz dawać do nich odnośniki w haśle głównym. W naszym przypadku wygląda na to, że trzeba od nowa napisać hasła dotyczące historii wsi oraz najważniejszego zabytku. Zacząłem od tego ostatniego i po dwóch tygodniach wytężonej pracy mogłem dziś opublikować artykuł Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Wojcieszycach.

Ile warta jest moja robota, oceńcie sami. Będę autentycznie wdzięczny za krytyczne uwagi i propozycje dotyczące doboru informacji i grafik oraz ujęcia tematu. Prześlijcie mi je e-mailem, zatelefonujcie (697 348 571) albo napiszcie komentarz pod tym artykułem. Już teraz chciałbym podziękować wszystkim, którzy mi pomogli, a więc ks. Bogusławowi Kaczmarkowi, dyrektorowi i pracownicom gorzowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, wójt Annie Mołodciak oraz Stanisławowi Sinkowskiemu.

Teraz czeka mnie jeszcze trudniejsza robota, czyli rozbudowa podstawowego hasła. Myślę, że najlepiej będzie robić to w brudnopisie. Proszę tam zaglądać od najbliższego poniedziałku i przekazywać mi swoje uwagi i propozycje.

Aktualizacja (25 lipca 2015)

Prace nad nową redakcją hasła dotyczącego naszej wsi weszły w fazę końcowa. Rezultaty możecie zobaczyć na razie w moim brudnopisie. Jest jeszcze dosłownie kilka rzeczy do zrobienia i na początek przyszłego tygodnia planuję prawie całkowicie zmienić zawartość istniejącego hasła.

W związku z tym serdeczna prośba: przeczytajcie z uwagą to, co napisałem, wychwyćcie błędy, zaproponujcie poprawki, doradźcie co dodać, a co wyrzucić. Ważne, żebyście to zrobili możliwie szybko, najlepiej w ciągu najbliższego weekendu. Rzecz w tym, że brudnopis mogę zmieniać do woli, natomiast poprawki już opublikowanego hasła wymagają zatwierdzenia przez redaktorów Wikipedii i w związku z tym trochę trwają.

Muszę przyznać, że zabierając się do roboty nie sądziłem, że będzie jej aż tyle. Hasło bardzo się rozrosło, mimo że dla naszego zabytkowego kościoła zrobiłem odrębne i takież planuję dla zaprezentowania historii wsi. Przy okazji machnąłem jeszcze hasełko dotyczące jeziora i zmontowałem z wycinków dwóch arkuszy przedwojennych map sztabowych mapkę naszych okolic (jest do pobrania w dziale Pliki) . Odkryłem, że istniejące hasło dotyczące SHR Wojcieszyce wymaga sporych uzupełnień oraz usunięcia błędów. Przy tym wszystkim muszę przestrzegać zasad obowiązujących w społeczności Wiki, to znaczy wskazywać na opublikowane i wiarygodne źródła wszystkich zamieszczanych informacji i nie prezentować tzw. twórczości własnej.

Tak, że jeszcze zostało wiele pracy i z wdzięcznością przyjmę każdą pomoc. Myślę, że warto zdobyć się na ten wysiłek i w całej krasie zaprezentować Wojtki ludzkości. Na razie tej jej części, która potrafi czytać po polsku, a potem trzeba będzie pomyśleć o skróconej wersji hasła w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim. No bo jak już coś robić, to porządnie!

Andrzej Korona

 

Designed by Web Design Sinci Powered by Warp Theme Framework