Rusza program usuwania azbestu
Gmina Kłodawa zamierza ubiegać się o dofinansowanie w ramach Programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pn. Usuwanie wyrobów zawierających azbest. Pozwoli to na zwrócenie właścicielom budynków nawet 100% kosztów demontażu, zbierania, transportu i unieszkodliwienia eternitu. Za nowe dachy będą musieli zapłacić niestety z własnych kieszeni. Termin złożenia deklaracji udziału w projekcie upływa 15.01.2013, należy więc się pospieszyć.
Co to jest azbest i dlaczego należy się go pozbyć?
Jako azbest określa się włókniste odmiany minerałów występujące w przyrodzie w postaci wiązek włókien cechujących się dużą wytrzymałością na rozciąganie, elastycznością, niepalnością, izolacyjnością cieplną i odpornością na działanie czynników chemicznych oraz fizycznych, takich jak ścieranie i wysoka temperatura
Ze wglądu na te cechy oraz niską cenę i dobre właściwości mechaniczne, azbest stosowany jest:
- jako wzmocnienie w eternicie,
- jako materiał izolacyjny,
- do wyrobu tkanin ogniotrwałych i farb ogniotrwałych,
- do produkcji okładziny ciernych, szczęk hamulcowych i niepalnych materiałów budowlanych (pokrycia dachowe, rury itp).
Oprócz tych zalet azbest posiada bardzo istotną wadę, jaką jest szkodliwy wpływ na organizm człowieka. Zależy on od średnicy i długości włókien. Najbardziej niebezpieczne są włókna cienkie (do 0,01 μm), które przenikają do dolnych dróg oddechowych, wbijają się w płuca i w wyniku wieloletniego drażnienia komórek mogą wywołać pylicę azbestową i nowotwory.
Ryzyko wchłaniania włókien azbestowych występuje podczas pracy z minerałami azbestowymi oraz podczas kruszenia i obróbki produktów azbestowo-cemetowych. Z tego względu w roku 1997 zakazano wprowadzania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, produkcji oraz obrotu azbestem i wyrobami zawierającymi azbest. Rada Ministrów przyjęła w 2009 roku Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009 – 2032, który zakłada całkowite wyeliminowanie go z użycia na terenie kraju.