Niedługo otwarcie świetlicy

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://www.wojcieszyce.info/images/artykuly/sala

Za niespełna miesiąc zostanie zakończony obecny etap remontu i wyposażania świetlicy wiejskiej. Prace mają być kontynuowane w roku przyszłym (ocieplenie dachu i ścian budynku, prace dekarskie i blacharskie, wykonanie instalacji odgromowej oraz elewacji), ale placówka będzie mogła w miarę normalnie funkcjonować.

Czym będziemy dysponować?

Najeżdżając wskaźnikiem myszy na obrazek u góry, wywołamy powiększenie planu. Są na nim zaznaczone funkcje oraz powierzchnie poszczególnych pomieszczeń. Będzie tego całkiem sporo: dwie sale po ok. 36 m2 + hall liczący prawie 70 m2 + duża kuchnia + toalety + małe pomieszczenie na biuro, w którym można również urządzić kawiarenkę internetową.

Niedoróbki i braki

Ale widać też mankamenty. Zgodnie z projektem został wybity szeroki na 3 metry otwór w ścianie pomiędzy salami 1 oraz 2. To dobrze, bo umożliwi elastyczne korzystanie z tych pomieszczeń, ale źle, że nie przewidziano żadnych możliwości jego zamykania. Zostały też zlikwidowane drzwi pomiędzy hallem a salą 1.

Rada Sołecką doszła do wniosku, że choć w budynku jest sporo pomieszczeń, to ze względu na swobodne rozprzestrzenianie się hałasu, nie będzie można prowadzić w nim jednocześnie dwóch zajęć, np. świetlicy dziecięcej oraz spotkania Seniorów, nie mówiąc już o grze w tenisa stołowego w hallu. W związku z tym konieczne będzie wstawienie w oba otwory nietypowych drzwi już po oficjalnym zakończeniu remontu.

Z pieniędzy przeznaczonych na remont zostały zakupione tylko stoły, krzesła oraz szafki do kuchni, zlewozmywak i kuchenka gazowa. Przeniesienie zajęć świetlicowych dla dzieci z GOK do budynku świetlicy wiejskiej będzie dodatkowo wymagało wyposażenia go w odpowiednią ilość szaf biurowych do przechowywania zabawek, książek itd. oraz odpowiednio dużą chłodziarkę i szafę do przechowywania artykułów żywnościowych.

Te uwagi przekazałam Pani Wójt i zaprosiłam ją na najbliższe zebranie Rady Sołeckiej, które odbędzie się 26.10.2011 z udziałem zarządów działających na terenie Wojcieszyc organizacji pozarządowych. Miejmy nadzieję, że uda się dojść do porozumienia w sprawie stworzenia przez Gminę chociaż minimalnych warunków dla rozpoczęcia korzystania ze świetlicy.

Jak zdobyć środki na wyposażenie i działalność świetlicy?

Złożyliśmy i będziemy składać wnioski do Gminy, ale znając jej trudną sytuację finansową, musimy się nastawić, że nie kupi nam wszystkiego, co jest potrzebne. Skompletowanie wyposażenia świetlicy potrwa więc jeszcze jakiś czas i będzie wymagało wysiłku również ze strony społeczności wojcieszyckiej.

Ale na tym problemy się nie kończą, bo trzeba przewidzieć jeszcze inne, znaczące wydatki, np. na łącze internetowe, nagłośnienie, zakup środków utrzymania czystości, a w dalszej perspektywie pewnie i na zatrudnienie gospodarza.

Na szczęście świetlica może i powinna na siebie zarabiać. Jest częścią mienia komunalnego Gminy przekazanego Sołectwu Wojcieszyce. Możemy - do czego mam upoważnienie Wójta Gminy - wynajmować ją i rozporządzać dochodami z tego źródła. Zgodnie z obowiązującą uchwałą Rady Gminy wynajęcie całej świetlicy w Wojcieszycach będzie kosztowało 260zł + VAT, a jednej sali 100zł + VAT za dobę. 70% tych dochodów netto zasili fundusz do dyspozycji wsi.

To, że będziemy wynajmując świetlicę na wesela i inne uroczystości rodzinne (a możliwe, że również na narady, szkolenia itp.) oznacza niestety, że przez część weekendów będzie ona niedostępna dla publicznego użytku. Dalsza konsekwencja, to potrzeba nabycia i ustawienia odpowiednich szaf, w których będzie można zamykać na czas wynajęcia świetlicy nie tylko zabawki i gry planszowe, ale również pozostałe ruchome elementy wyposażenia.

Druga możliwość, to organizowanie imprez, dochód z których zostanie przeznaczany na świetlicę. Rada Sołecka nie posiada do tego prawnych możliwości, ale mają je np. stowarzyszenia. Jest już pomysł, żeby rozpocząć od zabawy sylwestrowej...

Możliwość trzecia związana jest z pozyskaniem środków zewnętrznych, na realizacje programów, które niekoniecznie muszą wprost dotyczyć świetlicy, ale w praktyce będzie można sfinansować z nich działania oraz coś trwałego do niej zakupić. Stowarzyszenie Wojcieszyce XXI już pierwszy taki wniosek złożyło i jak dobrze pójdzie, będziemy mogli na początku przyszłego roku utworzyć punkt publicznego dostępu do internetu.

Kto, jak i kiedy?

Świetlica powinna służyć całej wsi, ale to nierealne, żeby była czynna 24 godziny na dobę i w każdej chwili dostępna dla każdego. Powinniśmy więc dobrze się zastanowić i umówić, w jaki sposób będziemy z niej korzystać. Potem możemy wprowadzać korekty, ale cały czas powinny obowiązywać jasne reguły gry.

Już teraz wiadomo, że przez pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, w godzinach popołudniowych będą odbywały się zajęcia świetlicowe dla dzieci. We wtorki tradycyjnie mają zebrania Seniorzy, a chcieliby wyznaczyć sobie jeszcze jeden dodatkowy dzień. Stowarzyszenie Wojcieszyce XXI sygnalizuje zamiar organizowania we czwartki spotkań dyskusyjnych. To pozwoli nam ustalić w miarę stały grafik zajęć.

Ale pozostaje jeszcze kwestia korzystania indywidualnego, po to, żeby pograć sobie w ping-pinga, w szachy, czy karty, albo po prostu posiedzieć sobie w świetlicy. Nie chciałabym nikomu takich możliwości ograniczać, ale z drugiej strony ktoś musi wziąć odpowiedzialność za budynek i jego wyposażenie. Byłoby wiec dobrze, żeby chętni w jakiś sposób się zorganizowali.

Proszę o uwagi i propozycje we wszystkich wyżej podniesionych sprawach.

 

Regina Korona
Sołtys

fotowoltanika
Designed by Web Design Sinci Powered by Warp Theme Framework