Krótka historia wojcieszyckiego sportu

Wszystko zaczęło się w 1948 roku od meczu piłkarskiego, który drużyna Wojcieszyc, wystawiona przez mieszkańców, rozegrała z żołnierzami Armii Czerwonej. Wkrótce potem zawiązał sie Ludowy Zespół Sportowy, który pod koniec 1958 stał się Zakładowym Ludowym Klubem Sportowym SHR Wojcieszyce. Ówcześni działacze pamiętają, jak na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych pracowali w wolnym czasie przy zbiorze rzepaku dla SHR-u w zamian za udostępnienie ciągnika lub samochodu na mecze wyjazdowe.

W latach pięćdziesiątych zawodnicy przebierali się w klubokawiarni, a sprzęt i stroje do gry przechowywali we własnych domach. Później za szatnię służył położony w centrum wsi budynek po byłej kuźni. Pod koniec lat siedemdziesiątych i na początku osiemdziesiątych piłkarze korzystali z pomieszczeń Domu Socjalnego SHR. W roku 1982 został wybudowany pawilon sportowy na terenie stadionu, posiadający szatnie z natryskami, magazyn i pomieszczenie klubowe.

mecz

W latach osiemdziesiątych klub zapisał piękną kartę w historii gorzowskiego futbolu. Za sprawą trenera Tadeusza Lisowskiego, w zespole zaczęli grać nie tylko miejscowi zawodnicy, ale i studenci gorzowskiej filii Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. W roku 1983 wzmocniona drużyna po raz pierwszy awansowała do III ligi państwowej, jednak tylko na rok. Powróciła do niej w 1985 i przez trzy kolejne sezony należała do czołówki. W sezonie 1986/87 miała realne szanse awansu do II, gdyż zajęła w swojej grupie 2 miejsce, zaledwie jeden punkt za "Chemikiem" Police.

W tym samym sezonie klub okrył się sławą, znalazł się bowiem w szesnastce najlepszych drużyn w meczach o Puchar Polski. Drużyna "SHR" pokonała kolejno: "Energetyka" Gryfino 3:1, "Arkę" Gdynia 3:0, "Gwardię" Koszalin 2:0, "Ruch" Chorzów 2:1 i dopiero w 1/8 finału uległa "ŁKS" Łódź" 1:2. Mecze ze sławami polskiego futbolu oglądało na kameralnym stadionie w Wojcieszycach po kilka tysięcy widzów. Najbardziej widowiskowy i emocjonujący był mecz z wielokrotnym mistrzem Polski, klubem z przebogatą tradycją pierwszoligową - "Ruchem" Chorzów.

drużyna

Sukcesy klubu, to nie tylko zasługa piłkarzy, ale i działaczy. Pierwszym dyrektorem SHR, który poczynając od lat 70 zaczął intensywnie sprawować patronat nad piłkarzami, był Zdzisław Goszczyński. Prezesem był wówczas Stanisław Sikora. Następnie obowiązki przejął jego brat Henryk, potem objął funkcję Zdzisław Żak i Stanisław Krystkiewicz. Do III ligi wprowadził klub Alojzy Grzebyta, po czym namówił na objęcie prezesury Andrzeja Koronę. Ten sprawował funkcję przez 5 lat, czyli do roku 1988, kiedy to prezesem został ówczesny dyrektor Stacji Hodowli Roślin Mirosław Szarzyński.

Czołowymi szkoleniowcami byli: Alfred Gebaurer, Romuald Szawiel, Tadeusz Lisowski, Tadeusz Grochowski, Janusz Płaczek oraz Włodzimierz Strączyński. Lidrem drużyny SHR był przez kilka lat Krzysztof Woziński, zawodnik o stażu pierwszoligowym. Wychowankowie SHR-u to m.in. Zenon Burzawa, Lech Cyrko oraz Andrzej Rzepkowski.

W drugiej połowie lat osiemdziesiątych klub utworzył własne przedsiębiorstwo remontowo-budowlane, którego zyski przez kilka lat finansowały spore wydatki na sport. Pozwoliły one na utworzenie nowych sekcji: bridża sportowego oraz kulturystycznej.

Działalność gospodarcza klubu wygasła w początkach lat 90, w tym czasie zaczęła też zanikać współpraca z AWF. Likwidacja Stacji Hodowli Roślin, która przez wiele lat stanowiła oparcie dla klubu, oznaczała konieczność poszukiwania nowych rozwiązań organizacyjnych i ekonomicznych dla wojcieszyckiego sportu.

W styczniu 1995 nastąpiło połączenie "SHR"-u z "Różą", klubem piłkarskim z sąsiednich Różanek . Nowopowstała jednostka występowała pod nazwą "SHR-Róża" Wojcieszyce. Posiadała ona dwie drużyny seniorskie: w Wojcieszycach (drużyna I) i w Różankach (drużyna II) oraz po jednym zespole juniorów, trampkarzy młodszych i starszych oraz orlików. W 2002r. działacze z Różanek, którzy nie byli zadowoleni ze współpracy, założyli nowy klub "Róża" Różanki. Zarząd w Wojcieszycach podjął decyzje o nie zmienianiu nazwy klubu, w którego struktury nie wchodziły już drużyna z Różanek.

W roku 2004 nazwa klubu została zmieniona na Kłodawski Klub Sportowy "SHR Wojcieszyce". W tym czasie prowadził on trzy sekcje sportowe: piłki nożnej (około 100 zawodników, seniorzy grali w klasie A), kulturystyki (14 osób) i brydża sportowego ( 5 zawodników).

Sekcja kulturystyczna "SHR" oraz siłownia w jednym z pomieszczeń pawilonu sportowego powstały z inicjatywy Grzegorza Siwaka, który mieszka w Wojcieszycach od 1978r., a w 1983 zajął się kulturystyką. Nie należał wówczas do żadnego klubu, ani nie ćwiczył pod okiem trenera, a mimo to odniósł znaczące sukcesy. Brał udział w wielu mistrzostwach wojewódzkich, okręgowych, ogólnopolskich zajmując miejsca na podium. Dopiero kiedy kariera sportowa Grzegorza Siwaka zaczęła się szybko rozwijać (zdobywał medale na mistrzostwach ogólnopolskich) dostawał on dofinansowania z LZS, potem ze związków z Warszawy. Pod koniec lat osiemdziesiątych pozwoliło mu to na wzięcie udziału w mistrzostwach międzynarodowych w Niemczech - Berlin (4 miejsce) i w Rosji - Tiuczenia (5 miejsce). Swoją karierę zakończył w 1993r.

Inicjatorem powstania sekcji bridża sportowego był Józef Szołdrowski, zastępca nadleśniczego w Kłodawie. Klubowa drużyna występowała w klasie okręgowej i należała do jej czołówki.

Aktualnie "SHR" jest jednosekcyjnym klubem piłkarskim. Posiada tylko jedną drużynę, przeżywa poważne kłopoty organizacyjne i finansowe.

 

 

Designed by Web Design Sinci Powered by Warp Theme Framework