Promulgacja obywatelska

Promulgacja, to ogłoszenie ustawy lub innego aktu prawnego w urzędowym organie prasowym: Dzienniku Ustaw, “Monitorze Polskim” lub wojewódzkim dzienniku urzędowym. Jest to warunek wejścia aktu w życie.

Od paru tygodni trwa wojna o wybór sędziów Trybunał Konstytucyjnego. Wygląda na to, że żadna ze stron nie jest całkiem w porządku, ale tak to już w polityce bywa. Że prawo jest naginane, też zdążyliśmy się przyzwyczaić. Jednak kiedy centralny organ władzy państwowej bez zmrużenia oka komunikuje, że nie wykona obowiązku nałożonego przez Konstytucję - to już nie jest zabawa i trzeba zacząć bić na alarm.

W sobotę 12 grudnia ulicami Warszawy przeszła wielka demonstracja. Formalnie zwołał ją społeczny Komitet Obrony Demokracji, ale tak się jakoś dziwnie złożyło, że w telewizji słyszeliśmy głównie przedstawicieli opozycyjnych partii. Również tych, które same mają sporo za uszami.

Ale nie tylko oni manifestowali i nie była to jedyna forma protestu. Na stronie internetowej partii Razem znalazł się taki oto apel: Rząd zwleka z publikacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia 2015 roku. Czas, aby inicjatywę przejęli obywatelki i obywatele. Wydrukujcie wyrok Trybunału Konstytucyjnego i wywieście go w swoim miejscu zamieszkania, w zakładzie pracy czy w lokalnym sklepie. Wspólnie możemy wywrzeć presję na polityków partii rządzącej!

  • promulgacja_razempromulgacja_razem

Wczoraj Radio Koszalin doniosło, że miejscowi działacze Razem wyrok Trybunału Konstytucyjnego zawiesili na drzwiach wejściowych do siedziby PiS oraz delegatury Urzędu Wojewódzkiego. W happeningu wzięło udział kilkadziesiąt osób. To symboliczny protest przeciwko łamaniu konstytucji przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Chcemy żeby konstytucja była przestrzegana. Chcemy, żeby była ona ważna dla wszystkich, niezależnie od tego, kto akurat rządzi - powiedział jeden z uczestników akcji.

Nie wiemy, czy ktoś z wojcieszyczan należy do Razem, ale jeśli nawet nie, partia musi mieć tu sympatyków. No bo zobaczcie sami: kartki z tekstem wyroku Trybunału Konstytucyjnego pojawiły się dzisiaj na wszystkich tablicach ogłoszeń w naszej wsi.

  • 0101
  • 0202
  • 0303
  • 0404
  • 0505
  • 0606

Simple Image Gallery Extended

 

fotowoltanika
Designed by Web Design Sinci Powered by Warp Theme Framework